הקצעת שורשים

ד״ר יבגני וינברג

מומחה למחלות חניכיים (פריודונט) והשתלות שיניים

Dr. Evgeny Weinberg
Root Planing

מהו טיפול הקצעת שורשים?

ניקוי חניכיים עמוק או, בשמו המקצועי, הקצעות שורשים (root planing), מהווה את אחד הפתרונות היעילים ביותר לטיפול במחלת חניכיים הגורמת לנסיגה, ניידות ואובדן שיניים. טיפול זה מבוצע על ידי רופא שיניים מומחה למחלות חניכיים (פריודונט) ומטרתו לסלק את הזיהום מכיסי החניכיים ומשורשי השיניים.

בהקצעת שורשים מתבצע ניקוי עמוק של רקמות החניכיים ושל שורש השן בכיסים שעומקם מעל 4 מ"מ. הטיפול יכלול הסרה מכאנית וכימית של רובד תת-חניכי, רעלנים של חיידקים, אבנית תת-חניכית ורקמת חניכיים דלקתית. הקצעת שורשים משפרת באופן משמעותי את מצב בריאות החניכיים ומונעת את התקדמות המחלה, ובמקרים רבים טיפול פשוט זה מונע את הצורך בניתוח חניכיים פולשני.

מתי צריך הקצעת שורשים?

דלקות חניכיים מתפתחות כתוצאה מתגובה של הגוף להצטברות של רובד חיידקים (פלאק) בחלל הפה. הדלקות עלולות לגרום לכאבים בעת הצחצוח, לריח רע מהפה ולרגישות לחום או לקור. מצב זה מאוד נפוץ ונמצא אצל כ-80% מהאוכלוסייה, ובדרך כלל הוא הפיך. אולם לעיתים, בהיעדר טיפול, דלקת חניכיים עלולה להתפתח למחלת חניכיים, אשר גורמת להרס של העצם התומכת בשיניים עד מצב של ניידות ואובדן שיניים.
למעשה, הזיהום החיידקי הינו הגורם העיקרי להתחלה והתקדמות מחלות חניכיים והסרתו היא תנאי הכרחי לריפוי המחלה. אולם כאשר מחלת החניכיים מתקדמת, נוצרים כיסים עמוקים בחניכיים שמקשים לשמור על היגיינת הפה כיון שמצטברים בהם שאריות מזון וחיידקים.

Root Planing Treatment

כיצד מתבצע טיפול הקצעת שורשים?

הקצעת שורשים מבוצעת על-ידי מומחה חניכיים. מדובר בניקוי יסודי יותר מהסרת אבנית תקופתית רגילה אצל שיננית, ודורשת בדרך כלל מספר פגישות במרפאה. בכל פגישה נהוג לבצע הקצעת שורשים באזור אחר בפה.
הקצעת שורשים נחשבת לטיפול פשוט למדי שמתבצע בשני שלבים:

בשלב הראשון, ניתנת הרדמה מקומית באזור המועד לטיפול, וזאת בכדי לבצע עבודה יסודית ומעמיקה ולמנוע כאב.
בשלב השני, לאחר שההרדמה החלה להשפיע, מתבצע הניקוי העמוק תוך שימוש בכלים כגון קיורטות וסקיילרים, אשר להם גישה לכל האזורים בשיניים.

הקצעת שורשים יכולה להיות מלווה גם בשטיפות בעזרת חומרים אנטי-בקטריאליים, הגורמים להרג החיידקים שהצליחו לשרוד את הניקוי העמוק. המחקר מראה כי טיפול זה יעיל בהפחתת הדלקת בחניכיים, גורם לצמצום בעומק הכיסים, ומביא לשינוי חיובי בהרכב החיידקים. לעיתים יהיה שימוש גם בתכשירים המבוססים על טכנולוגיות של שחרור מושהה של תרופה. חומרים אלו משחררים אל תוך כיס החניכיים באופן מקומי, לאורך זמן, חומרים אנטי-בקטריאליים שמדכאים את החיידקים. צורת ההכנסה שלהם לכיס היא בג'ל או בצ'יפ (לוחית זעירה), והם מוחדרים במהלך הטיפול אל מתחת לקו החניכיים.

לאחר סיום הטיפול, תיתכן רגישות קלה בחניכיים ובשיניים, אשר חולפת לאחר זמן קצר. מספר ימים לאחר טיפול הקצעת השורשים, נראה כי שיניים שהיו ניידות יתייצבו לפתע והסיכוי שלהן להישמר לאורך זמן בחלל הפה יגדל משמעותית בשילוב עם שמירה על היגיינה אוראלית לאורך זמן. במקרים מסוימים, כמו במחלת חניכיים אגרסיבית, יש צורך בנטילת אנטיביוטיקה לתקופה קצרה מיד לאחר הקצעת השורשים. לאנטיביוטיקה תפקיד חשוב בעצירת התקדמות המחלה.

איך לבחור את רופא השיניים המטפל?

הקצעת השורשים מתבצעת תוך שימוש בכלים מתקדמים וחומרים אנטי-בקטריאליים מסוגים שונים, ולכן חשוב שהתהליך יבוצע על ידי רופא שיניים מומחה למחלות חניכיים (פריודונט), שבנוסף ללימודי רפואת השיניים, התמחה במשך 5 שנים נוספות בתחום זה. לרופא מומחה חניכיים יש את הידע והניסיון הן בשלב האבחון הקליני והן בביצוע. בנוסף, חשוב לבחור רופא שיוכל ללוות את המטופל גם לאחר סיום התהליך – תחזוקה נכונה ומעקב קפדני חיוניים להצלחת הטיפול ויכולים למנוע אובדן שיניים.

מדוע חשוב לטפל אצל מומחה לחניכיים?

ד״ר יבגני וינברג הינו מומחה למחלות חניכיים (פריודונט) והשתלת שיניים ויש לו ניסיון של שנים בתחום. ד"ר ויינברג נותן תשומת לב רבה לכל מטופל ומטופל גם במהלך תקופת הריפוי כדי להבטיח שהחניכיים מתרפאות כראוי.
למידע על הקצעת שורשים צור קשר עם מרפאת השיניים שלנו.

Call Now Button דילוג לתוכן