ניתוח חניכיים

ד״ר יבגני וינברג

מומחה למחלות חניכיים (פריודונט) והשתלות שיניים

Dr. Evgeny Weinberg
Periodontal Surgery

מהו ניתוח חניכיים?

ניתוח חניכיים מבוצע על-ידי רופא מומחה למחלות חניכיים (פריודונט). מחלת חניכיים לא מטופלת גורמת להרס הרקמות האוחזות בשיניים, וכתוצאה מכך, לניידות ואובדן שיניים.

הטיפול במחלת חניכיים בשלב הראשון יהיה שמרני ויכלול ניקוי עמוק של חיידקים ואבנית מתוך כיסי החניכיים ושורשי השיניים.

עם זאת, במקרים רבים טיפול זה לא מספק, ובטווח הארוך יתעורר צורך בהתערבות כירורגית בדמות ניתוח חניכיים.

בעבר, ביצעו ניתוח חניכיים כדי לקבל גישה ישירה לפגם בעצם ולבצע ניקוי אופטימלי של האזור המנותח. המטרה הייתה כריתת חניכיים ועצם על-מנת לצמצם את עומק כיסי החניכיים ולהביא למתאר אחיד של העצם, בדומה למצב הבריא.

ניתוח מסוג זה אומנם השיג את מטרתו בהבראת החניכיים ושמירה על השיניים לאורך זמן, אך הוביל לפגיעה אסתטית – קו החניכיים נסוג, השיניים נראו ארוכות יותר והמרווחים ביניהן גדלו.

כיום, ניתוח חניכיים מביא לרגנרציה – יצירה מחודשת של הרקמות שאבדו, תוך צמצום נסיגה נוספת של מתאר החניכיים. התוצאה שמתקבלת הינה בריאה ואסתטית הרבה יותר.

אילו סוגים של ניתוח חניכיים קיימים?

ניתוחי חניכיים מחולקים לשני סוגים עיקריים:

שימוש בממברנה בהשתלות עצם

שיטה הכוללת שימוש בממברנה שמטרתה להפריד את האזור החסר שבעצם המכתשית מרקמת החניכיים. הממברנה מונעת את חדירת תאי רקמת החניכיים לתוך הפגם בעצם ושומרת מקום להתפתחות העצם. קיימות ממברנות מסוגים שונים – כיום משתמשים לרוב בממברנות נספגות, בעיקר כאלו המבוססות על קולגן.

אמדוגיין

שיטה הכוללת שימוש באמדוגיין (Emdogain) שמטרתו עידוד בניית העצם באזור החסר. זהו תכשיר ביולוגי המכיל את אותם חלבונים המופרשים באופן טבעי במהלך יצירת הכותרת והשורש של השן. אם משתמשים באמדוגיין בניתוח חניכיים, החלבונים שבו יעודדו גיוס של תאי גזע אשר יהפכו לתאים הבונים מחדש את רקמות מנגנון התמיכה של השיניים. החלבונים משתחררים מהתכשיר לאורך זמן לאחר סיום הניתוח ונצמדים לשורש השן.

במקרים בהם הפגם בעצם נרחב, בנוסף לשימוש באפשרויות שתוארו לעיל, מומחה החניכיים יבחר למלא את הפגם בתחליף עצם. תפקידו של תחליף העצם הוא לתמוך ברקמת החניכיים הרכה ולמנוע את קריסתה לתוך הפגם בעצם. כך יתאפשר לרקמות מנגנון התאחיזה של השן להיווצר ללא הפרעה. תחליף העצם יכול להיות ממקור חיצוני (סינטטי או מבעלי חיים) או ממקור עצמי. להשתלת עצם ממקור עצמי יתרון עצום, שכן היא מאפשרת את יכולת הריפוי האופטימלית ביותר. יחד עם זאת, היא גורמת לפגיעה נוספת באזור ממנו נלקחת העצם.

לא כל סוג של ניתוח חניכיים וחומר מתאימים לכל מקרה, וחשוב להתאים את הניתוח והחומרים בהתאם לצורך ולמצב השיניים, מצב העצם ולנתונים הספציפיים של המטופל.

Periodontal Surgery

כיצד מתבצע ניתוח חניכיים?

בשלב הראשון, לאחר שהאזור מורדם, הרופא ירים את החניכיים עד לגילוי שורשי השיניים והעצם וחשיפת הרקמה החולה.
בשלב השני, מומחה החניכיים יסיר את הרקמה הדלקתית אשר התפתחה באזור ויסלק את האבנית והמשקעים החיידקיים שהצטברו סביב השיניים. לאחר מכן יוכל הרופא לבחון את מתאר העצם ולהחליט לפי הצורך על שימוש בחומרים השונים לעידוד בנייה מחודשת של העצם.
בשלב האחרון, מומחה החניכיים תופר את החניכיים חזרה למקומם.
מה קורה לאחר הטיפול?
לאחר ניתוח חניכיים, כמו בכל טיפול שיניים המשלב הרדמה, יש להימנע מאכילה למשך שעתיים. לאחר שהשפעת ההרדמה תחלוף, ובעיקר ב-24 השעות הראשונות לאחר הניתוח, ייתכנו כאבים באזור המנותח. ניתן להשתמש במשככי כאבים. לעיתים יחליט הרופא לרשום למטופל גם אנטיביוטיקה.
ביממה הראשונה שלאחר ניתוח חניכיים, מומלץ להימנע מפעילות גופנית וכן להימנע משטיפת הפה – מאחר שזו עלולה לגרום לדימום ולפגיעה בקריש הדם שמגן על אזור החתך. כמו כן, מומלץ להימנע מלעיסת מזון קשה או חם, ולהשתדל לאכול רק מזון רך וקר.
יום לאחר הניתוח, מומלץ לשטוף את הפה במי מלח פושרים או בתמיסה אנטיספטית, בהתאם להנחיות הרופא המטפל. אז גם ניתן לחזור לצחצח שיניים, אך עדיין יש לדלג על אזור הניתוח.
כשבוע לאחר הניתוח יש להגיע לביקורת והסרת התפרים.

מה יתרום להצלחת ניתוח חניכיים?

  • רמת המיומנות והניסיון המקצועי של הרופא המטפל.
  • הקפדה רציפה על היגיינת הפה לאחר ניתוח חניכיים: היגיינת הפה נשמרת באמצעות הקפדה על צחצוח שיניים בתדירות הנכונה ובצורה הנכונה, תוך שימוש במברשת שיניים רכה במיוחד ובחוט דנטלי.
    הסרת אבנית אצל שיננית מדי שלושה חודשים.
  • איכות הציוד הרפואי ושימוש במיקרוסקופ דנטלי המאפשר ראיה טובה יותר של הנגע והפגם הגרמי, יחד עם אזורי חתך קטנים יותר וההזזה מינימלית יותר של החניכיים. בנוסף, שימוש במיקרוסקופ דנטלי מאפשר שימוש בתפרים דקים עד בלתי נראים אשר מביאים לריפוי מהיר יותר.

ניתוח חניכיים רגנרטיבי

ערוץ היוטיוב של האיגוד הישראלי לרפואת חניכיים

מדוע חשוב לטפל אצל מומחה למחלות חניכיים?

הטיפול במחלות חניכיים, ובמיוחד ביצוע ניתוח חניכיים, דורשים הכשרה מיוחדת ושליטה בטכניקות כירורגיות ייחודיות. לכן, בכל הקשור לתחום החניכיים ובריאותן, ההמלצה היא להיוועץ עם רופא שעבר התמחות בתחום וקיבל הכשרה מתאימה. רופא מומחה לחניכיים (פריודונט) הוא בעל הניסיון והידע המקצועי אשר מקנה לו את היכולת לאבחן את מצב החניכיים של מטופלים הסובלים מבעיות ומחלות בחניכיים, באופן מקצועי ומדויק, ובהתאם לכך לטפל ולערוך ניתוח חניכיים על-מנת להגיע לתוצאה סופית אופטימלית.
למידע על ניתוח חניכיים צור קשר עם מרפאת השיניים שלנו.

ד״ר יבגני וינברג

ד״ר יבגני וינברג DMD, MSc, PhD רופא חניכיים (פריודונט) והשתלות שיניים.

לשאלות נוספות נא לפנות למרפאה שלנו ונשמח לעזור.

Call Now Button דילוג לתוכן