שתלים דנטליים

שתלים דנטליים והשתלה ממוחשבת

ד״ר יבגני וינברג

מומחה למחלות חניכיים (פריודונט) והשתלות שיניים

Dr. Evgeny Weinberg
Dental Implants

מהם שתלים דנטליים?

השתלים הדנטליים משמשים לעיגון שיניים תותבות, כתרים או גשרים, שמטרתם להשלים שיניים חסרות. בזכות השתל הדנטלי, ניתן להשלים שיניים חסרות ולעגן אותן בפה, באופן קבוע או ניתן לשליפה בעת הצורך. השתלים הדנטלים דומים במבנה לבורג ועשוים לרוב ממתכת הנקראת טיטניום. בתהליך הקרוי "אוסיאואינטגרציה", עצם הלסת נצמדת לטיטניום ועוטפת אותו באופן הדוק. זהו תהליך ביולוגי שאורך מספר חודשים.
לאחר שלב זה, יוכל הרופא המטפל להתקין על-גבי השתל את הפתרון השיקומי שנבחר ולהעניק למטופל את המראה והתפקוד האידאליים.

כיצד מתבצעת התקנת שתלים דנטליים?

השלב הראשון בתהליך ההשתלה הקלאסי כולל את החדרת השתל לתוך עצם הלסת. מדובר בהליך הדומה בתנאיו לטיפול כירורגי שגרתי והוא נעשה, לרוב, בהרדמה מקומית בלבד. בתום שלב ההשתלה מתחיל, כאמור, תהליך ה"אוסיאואינטגרציה" האורך 3-6 חודשים, ובמהלכו מתפתחת עצם המקיפה את השתל באופן הדוק ואוחזת בו. בתום מספר חודשי קליטה, חושף הרופא את השתל כדי להבליטו אל מחוץ לחניכיים ומחבר אליו כיפת ריפוי. השלב השלישי כולל התקנת מבנה או מאחז אחר על-גבי השתל, ועליהם מותקנים כתר, גשר או תותבת.

Dental Implants, Computerized Implantation

האם ניתן לקצר את התהליך?

במשך מספר שבועות לאחר התקנת השתלים הדנטליים, האחיזה בעצם עדיין חלשה. בשלב זה יש סיכון שכוחות הלעיסה המופעלים בפה יפריעו לתהליך האיחוי והקליטה של השתל, ולכן נהוג להמתין מספר חודשים טרם ביצוע השיקום. ואולם, במקרים מסוימים ניתן לחבר כתרים או תותבת זמנית באותו מפגש של ההשתלה או זמן קצר מאוד אחריו – פעולה הקרויה "העמסה מיידית". במקרים אלה, נחסך זמן רב בהמתנה לקבלת המראה המיוחל מבחינה אסתטית, ועבור מטופלים רבים מדובר בעניין משמעותי ביותר. בנוסף, לעיתים ניתן לקצר את זמן ההמתנה גם במקרים הדורשים עיבוי רכס או תוספת עצם, כך שבמקום להמתין מספר חודשים לאחר השתלת העצם, מתקינים גם את השתל הדנטלי באותו המפגש. חשוב להדגיש כי פעולות אלו לא מתאימות לכל המקרים ודורשות ניסיון ומיומנות רבה של הרופא המטפל.

האם ניתן לשפר את סיכוי הצלחת תהליך ההשתלה הדנטלית?

השימוש בשתלים דנטליים להשלמת השיניים החסרות פופולרי מאוד כיום. ככל שהידע בתחום זה הולך ונצבר, אחוזי ההצלחה של הטיפול באמצעות שתלים ורמת שביעות הרצון של המטופלים גבוהים מאוד, בייחוד אם הטיפולים מבוצעים על-ידי רופאים שהתמחו בהליכים אלה. בנוסף, ככל שהטכנולוגיה מתקדמת, יותר ויותר שתלים מותקנים בהנחיה ממוחשבת. תכנון ממוחשב מאפשר דיוק רב, אף כי עדיין לא מתאים לכל המקרים. בהשתלת שיניים מונחית מחשב, רופא השיניים מבצע מראש תכנון מדויק של המיקום התלת-ממדי של השתל בלסת. התכנון, המבוסס על נתוני הדמיית הסיטי (CT) הדיגיטלית, כולל תכנית תלת-ממדית מפורטת עם מיקומם האופטימלי והמדויק של השתלים לשם קבלת התוצאה האידאלית. בהתאם לתכנון זה, נוצר סד כירורגי המותאם ללסת המטופל, ודרכו מוחדרים השתלים ללסת בכיוון ובעומק הנכון, תוך מניעת טעויות או תזוזות אפשריות ותוך הקפדה על הזוויות שנקבעו מראש. הדבר מאפשר לבצע השתלות שיניים בהתאם לתכנון קפדני, להתקין את השתל בזווית הנכונה ולהימנע מקרבה מסוכנת למבנים אנטומיים סמוכים. במקרים רבים, ניתן לבצע העמסה מיידית של שיקום זמני לאחר התקנת השתלים מונחית המחשב. באמצעות השתלה מונחית מחשב, המטופל זוכה לתהליך קצר ומדויק יותר תוך התערבות כירורגית מינימלית, לתוצאה אסתטית מרשימה ומהירה יחסית ולחזרה מהירה אל שגרת חייו, כמעט ללא נפיחות וללא כאבים.

איך לבחור את הרופא המטפל? מדוע חשוב להתקין שתלים אצל מומחה לחניכיים?

חשוב להקפיד שהתהליך להתקנת שתלים דנטליים יהיה מיושם על ידי רופא שהתמחה בכך, למשל רופא שיניים מומחה למחלות חניכיים (פריודונט), שבנוסף ללימודי רפואת השיניים, למד 5 שנים נוספות והתנסה רבות בתחום השתלות השיניים. לרופא מומחה יש את הידע והניסיון המתאימים, הן בשלב האבחון הקליני ותכנון ההליך והן בביצוע ההשתלה. בנוסף, חשוב לבחור רופא שיוכל ללוות את המטופל גם לאחר סיום התהליך כולו; תחזוקה נכונה ומעקב קפדני חיוניים לשרידותו של השתלים הדנטליים לאורך זמן.

שאלות ותשובות לגבי שתלים והשתלות שיניים

לאחרונה נעקרה לי שן והרופא שלי המליץ על שתל. אני מאוד חוששת בגלל שזה מצריך ניתוח. מה הסיכונים האפשריים?

התקנת שתל דנטלי היא אכן פרוצדורה כירורגית. יחד עם זאת, זו יכולה להיות פעולה פשוטה מאוד ולא כרוכה בסיכון רב, תלוי במצב של עצם הלסת. בכל אופן, כדי לבדוק מהם הסיכונים יש חובה לבצע צילום CT דנטלי. בצילום אפשר לראות קרבה למבנים אנטומיים כמו עצבים וכלי דם, מערות האף (סינוסים) וכדומה. כך אפשר להעריך את הסיכונים. במידה ואכן קיים סיכון לפגיעה עצבית או חדירה לסינוס מומלץ להוועץ עם מומחה. שימי לב, אין בארץ מומחיות בשתלים! מי שלומד את תחום ההשתלות במהלך ההתמחות המוכרת בארץ זה מומחה למחלות חניכיים (פריודונט) ומומחה לכירורגיית הפה והלסתות.

לפני כמה שנים עשו לי שתלים ועכשיו יש כאבים, דימום וריח רע מהאזור. למה זה קורה?

סביב שתלים דנטליים, כמו גם סביב שיניים טבעיות, עשויה להתפתח מחלת חניכיים שבסופו של דבר, ללא טיפול נכון, עשויה להביא לאובדן השתלים בגלל ספיגה של העצם שמחזיקה אותם. דימומים וכאבים הם הסימן לכך שקיים תהליך דלקתי. מומלץ מאוד להתייעץ עם רופא חניכיים ולעבור טיפול בהקדם על מנת לשמר את השתלים בפה.

Call Now Button דילוג לתוכן