הרמת סינוס

ד״ר יבגני וינברג

מומחה למחלות חניכיים (פריודונט) והשתלות שיניים

Dr. Evgeny Weinberg
Sinus Lift

מהו הסינוס?

הסינוסים המקסילריים (מערות האף) הם חללים אנטומיים בגולגולת, הממוקמים מעל שורשי השיניים האחוריות בלסת העליונה. תפקיד הסינוסים המקסילריים קשור, ככל הנראה, בתהודת הקול ובהפחתת משקלה של הגולגולת. החלל הפנימי של הסינוס מצופה באפיתל המייצר ריר שתפקידו להגן על ריריות האף והסינוסים. נפח החלל גדל עם הגיל.

מתי צריך הרמת סינוס?

על מנת להתקין שתל, יש צורך בגובה עצם מינימלי של 8 מ”מ, וזאת כדי לאפשר לשתל להתמקם בעצם ולא לחדור לחלל הסינוס. ללא כמות עצם מספקת לשתל לא תהיה היציבות הנחוצה והוא עלול להיכשל. בנוסף, שתל דנטלי שחודר אל תוך חלל הסינוס עלול לגרום לזיהומים ודלקות כרוניות בסינוס וכן לכישלון השתל. לכן, במקרים שבהם אין מספיק עצם באזור המלתעות והטוחנות בלסת העליונה, יש לבצע עיבוי של כמות העצם באזור לפני החדרת השתל. פעולה זו נקראת הרמת סינוס.

Sinus Lift

איזה מצבים גורמים לצורך בהרמת סינוס?

  • תהליך ספיגה טבעי: לאחר ששן נופלת או נעקרת, עצם הלסת באזור זה עוברת תהליך הדרגתי של ספיגה. ככל שיעבור יותר זמן, יתרחש אובדן גדול יותר של עצם.
  • תהליך ספיגה כתוצאה מגירוי מכאני: שימוש קבוע בתותבות נשלפו מייצר חיכוך תמידי עם רכס העצם מחוסר השיניים, וכך מתרחש תהליך הספיגה ביתר שאת.

מהו ניתוח להרמת סינוס?

הרמת סינוס הינה פעולה כירורגית המתבצעת עקב אובדן וחוסר עצם בלסת העליונה, והיא מיועדת לצורך הגבהת העצם הקיימת, על מנת להכין קרקע אופטימלית להשתלת שיניים מוצלחת. במהלך הרמת הסינוס, דוחקים את רירית הסינוס כלפי מעלה, ויוצרים חלל בינה לבין רצפת הסינוס הקשה. את החלל שנוצר ממלאים בתחליף עצם.
קיימים שני סוגים של הרמות סינוס:

הרמת סינוס פתוחה

הניתוח הקלאסי להרמת סינוס. הרופא המטפל נדרש להרים מתלה חניכיים ולבצע פתח בקיר העצם של הסינוס. על הפתח להיות מספיק גדול כדי שיאפשר לרופא גישה נוחה לאתר העבודה. בעזרת מכשור עדין, הרופא דוחק למעלה את רירית הסינוס ומחדיר בחלל שנוצר את תחליף העצם הנבחר. לאחר מכן הוא סוגר את הפתח וחובש את האזור. זוהי פעולה ניתוחית מורכבת יחסית, המלווה בהחלמה ארוכה. רק לאחר מספר חודשים, תחליף העצם מתחלף ברקמת עצם טבעית וניתן להמשיך לשלב החדרת השתל הדנטלי.

הרמת סינוס סגורה

זוהי שיטה מתקדמת יותר ופולשנית פחות להשגת המטרה של הגדלת נפח העצם. בהרמת סינוס סגורה, מבצעים קדח קטן מאוד (כ- 3-5 מ”מ בלבד), דרכו יחדיר הרופא המטפל את תחליף העצם. במרבית המקרים, יוחדר גם השתל כבר באותה ישיבה, וזאת מבלי להמתין להחלפת תחליף העצם בעצם טבעית. הרמת סינוס סגורה יכולה להתבצע רק במקרים בהם נדרשת תוספת קטנה יחסית של עצם.

הכנות לקראת ניתוח הרמת סינוס

לפני ביצוע ניתוח הרמת הסינוס, על המטופל לעבור צילום CT של הלסת העליונה. צילום זה מדגים לרופא המנתח את האנטומיה המדויקת של הסינוסים, צורתם, ממדיהם וכן פתולוגיות שונות שאולי לא היו מתגלות באופן אחר, אך יש להן יכולת להשפיע על התוצאה הסופית של הרמת הסינוס. בנוסף, הצילום מאפשר לרופא לבחון את כמות העצם אותה ניתן לנצל ואת איכותה. בעזרת הדמיית ה-CT, מומחה החניכיים יערוך אבחנה מדויקת בנוגע לאפשרות ביצוע הרמת הסינוס.

איך לבחור את הרופא המטפל?

מדוע חשוב לטפל אצל מומחה למחלות חניכיים? ניתוח הרמת סינוס הינו הליך כירורגי עדין, ועל מנת להקטין סיכונים עד למינימום ולמקסם את הצלחת תהליך שיקום הפה, מומלץ לבצע את הרמת הסינוס וההשתלה הנלווית אצל מומחה לחניכיים (פריודונט). רופא מומחה למחלות חניכיים יבצע טיפול מוקפד ומקצועי ויהיה ערב להצלחתו של התהליך בצורה האופטימלית. לרופא מומחה יש את המקצועיות, המיומנות ושליטה טובה בטכניקות כירורגיות אשר נרכשו במהלך לימודי ההתמחות בפריודונטיה ולאורך שנות הניסיון המעשי הרבות במרפאה. למידע על הרמת סינוס צור קשר עם מרפאת השיניים שלנו.

הרמת סינוס פתוחה או סגורה? מה ההבדל?

ערוץ היוטיוב של האיגוד הישראלי לרפואת חניכיים

ד״ר יבגני וינברג

ד״ר יבגני וינברג DMD, MSc, PhD רופא חניכיים (פריודונט) והשתלות שיניים.

לשאלות נוספות נא לפנות למרפאה שלנו ונשמח לעזור.

דילוג לתוכן